Haber

ABD İsrail’e askeri danışman gönderiyor

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden’ın operasyonlarla ilgili tavsiyelerde bulunmak üzere çok sayıda üst düzey askeri yetkiliyi İsrail’e göndereceği yönündeki iddiaları doğruladı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik Katılım Koordinatörü John Kirby, basın toplantısında bir muhabire şu soruyu sordu: “Korgeneral James Glynn ve diğer bazı kişilerin İsraillilere tavsiyelerde bulunmak üzere gönderildiğini doğrulayabilir misiniz?” Soruyu yanıtladı.

Kirby, “İsrail’in düzenlediği ve gelecekte düzenleyebileceği operasyonlar için uygun deneyime sahip olduğunu düşündüğümüz askeri yetkililerin deneyimlerini paylaşmak üzere orada olacaklarını söyleyebiliriz.” Şeklinde konuştu.

ABD’den yayın yapan Axios haber sitesi, Biden’ın İsrail ordusuna danışmanlık yapması için diğer üst düzey yetkililerle birlikte Irak’ta IŞİD’e karşı özel operasyonlarda görev almasıyla tanınan Korgeneral James Glynn’i seçtiğini iddia etti.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir saldırı başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırmaya başladı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 308’i asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin de yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 2 bin 55’i çocuk, bin 119’u kadın olmak üzere 5 bin 87 kişinin öldüğünü, 15 bin 273 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin baskınlarında 90’dan fazla Filistinlinin öldüğü belirtildi.

Çatışmalarda 20’si Filistinli, 3’ü İsrailli ve 1’i Lübnanlı olmak üzere 24 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 26 Hizbullah üyesi, 6 İslami Cihad Hareketi üyesi, 3 Hamas üyesi ve Hizbullah merkezli Sünni Direniş Tugayı’ndan 2 üye hayatını kaybetti. bir gazeteci ve 4 sivil. hayatını kaybetti.

Lübnan’ın gerçekleştirdiği saldırılarda 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

akcakenthaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu