Haber

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Ankara’da

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Norveç’in başkenti Oslo’da düzenlenen gayri resmi dışişleri bakanları toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Stoltenberg, İsveç’in NATO üyeliği sorusu üzerine de hafta başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesi yaptığını belirterek, “Yakında Ankara’ya gideceğim. Henüz tam zamanı belli değil” dedi.

Stoltenberg, İsveç’in katılım protokolünün onaylanması konusunda Türkiye’ye vermek istediği açıklamanın sorulması üzerine, şunları söyledi:

Mesajım, İsveç’in NATO’ya üyeliğinin İsveç için olduğu kadar İskandinav ülkeleri, Baltık bölgesi ve ayrıca tüm NATO ve tabii ki Türkiye ve diğer müttefikler için iyi olduğudur. Ayrıca bugünden itibaren, 1 Haziran’dan itibaren yeni İsveç’te teröre karşı çaba sarf edilecek.Yasanın yürürlüğe girdiğinin altını çizeceğim.Bu yasalar aslında bir fark yaratıyor.İsveç’in artık terörle mücadeleyi hızlandırmak için yeni adımlar attığını gösteriyor, örneğin, Sadece Türkiye’nin değil, Avrupa Birliği’nin ve daha birçok ülkenin değerlendirmesine göre terör örgütü olan PKK’yı bu nedenle İsveç’te 1 Haziran’da yürürlüğe giren daha güçlü maddeleri de, Türkiye ile İsveç arasında güçlenen iş birliğini de memnuniyetle karşılıyorum. aynı zamanda İsveç’in Madrid’de imzalanan bu Üçlü Mutabakat Zaptı’ndan doğan yükümlülüklerini yerine getirdiğini teyit eden bir belge olacaktır.

Türkiye’nin bazı hukuki güvenlik kaygıları olduğunu unutmamalıyız çünkü hiçbir müttefik Türkiye kadar terör saldırısına uğramamıştır. Bu nedenle terörün her türlüsüne karşı Türkiye ile birlikte çalışmamız değerlidir. Bu nedenle NATO müttefiklerinin ve İsveç’in teröre karşı mücadeleyi ve Türkiye ile işbirliğini hızlandırmak için geçen ay yaptıklarını memnuniyetle karşılıyorum. İsveç’in yan kuruluş protokolünün yakında onaylanacağından eminim.” (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu