Ekonomi

Çanakkale’de Balık Fiyatları Düştü

Çanakkale’de av sezonunun başlamasıyla birlikte balık tezgahlarında fiyatlar düşmeye başladı. Av sezonu öncesinde 200 liradan satılan sardalyanın fiyatı 100 liraya düştü.

15 Nisan’da başlayan av yasağı, 1 Eylül prestijiyle sona erdi. 2023-2024 av sezonunun açılmasıyla birlikte balıkçılar, ‘Vira Bismillah’ diyerek gırgır tekneleriyle denize açıldı. Av sezonunun başlamasıyla birlikte balık tezgahlarında fiyatlar düşmeye başladı. Av dönemi öncesinde 200 liradan satılan sardalyanın fiyatı 100 liraya düştü. Balıkçılar, havaların soğumasıyla balık miktarının artmasını bekliyor.

“Bol balık bekliyoruz”

35 yıldır balıkçılık yapan Engin Tunç, “Av yasağı bitti, hepimize hayırlı olsun. Denizde yakalayana, yiyenlere, ülkemize, milletimize hayırlı olsun. Balık bol olacak gibi görünüyor” dedi. Bu yıl sardalyanın fiyatı 100 liraya düştü. Önümüzdeki günlerde daha da bol olacağını öngörüyoruz. Diğer balıklar da mutlaka bir hafta içinde olur. Geçen yıl palamutta bereket yok. Onun dışında Lüferin bol olduğu söyleniyor. Şu anda tezgahlarımızda balık yok. Ancak önümüzdeki günlerde havalar daha da kötü olacak. “Havalar soğudukça balıklar daha da belirginleşecek. Bol olmasını bekliyoruz. Umutlarımız var” dedi.

Çanakkale Balık Hali’nde istavrit 100 liraya, çipura 200 liraya, maşrapa 80 liraya, levrek ise 200 liraya satılıyor. – ÇANAKKALE

niksarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu