Haber

ABD gelişmekte olan ülkelere iklim değişikliği tazminatı ödemeyecek

ABD’nin İklim Özel Temsilcisi John Kerry, ABD’nin gelişmekte olan ülkelere “iklim değişikliği tazminatı” ödemeyeceğini söyledi.

Kerry, Kenya’nın başkenti Nairobi’de düzenlenen Afrika İklim Zirvesi sırasında düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin hiçbir koşulda tazminat ödemeyi kabul etmediğini belirtti.

The Daily Nation’ın haberine göre Kerry, dünyayı kirleten ülkeler listesinin başında yer alan ABD’nin iklim değişikliği konusunda “kayıp ve zarar” mekanizmasını desteklediğini ancak bunun görülmemesi gerektiğini belirtti. bir cezalandırma yöntemi olarak

Bu sistemin, krizden etkilenenlere yardım etmek konusunda sorumlu ülkeler açısından değerli olduğuna işaret eden Kerry, ABD hükümetinin şu anda karbon fiyatlandırması konusunda bir karar almadığını ifade etti.

Yoksul ülkeler, geçtiğimiz yıl Mısır’da düzenlenen 27. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP27) iklim değişikliğinin yol açtığı zararlar için “tazminat” talebinde bulunmuştu.

Bugün sona erecek Afrika İklim Zirvesi’nde yeşil büyüme ve iklim finansmanı gibi konular tartışılıyor.

Dünya Meteoroloji Örgütü’ne (WMO) göre, küresel sera gazı emisyonlarının yalnızca bir kısmından sorumlu olan Afrika kıtası, iklim değişikliğinden orantısız bir şekilde zarar görüyor.

haber-cihanbeyli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu